پرداخت پاداش برقي به مشتركان كم مصرف

مديرعامل توانير با اشاره به اينكه مردم مي‌توانند با مديريت مصرف، از مشوق‌ها و پاداش‌هاي صنعت برق بهره‌مند شوند، يادآور شد: در بخش خانگي با وجود آنكه مردم بيشتر از گذشته در منازل حضور دارند، اما مصرف برق بخش خانگي تاكنون افزايشي نداشته است.

"محمدحسن متولي زاده" در گفت‌و‌گو با شبكه خبر سيما گفت: برق به معناي واقعي از توليد به مصرف است يعني همان لحظه كه با فشار يك كليد اراده مي‌كنيم برق بايد در همان لحظه توليد و با سرعت نور منتقل شود تا روشنايي حاصل شود؛ به اين منظور كاركنان وزارت نيرو 24 ساعته و بدون وقفه مشغول فعاليت هستند تا برق مطمئن به دست مردم برسد.
متولي زاده با اشاره به اين كه در فصل گرم 40 درصد از مصرف برق كشور به سيستم‌هاي سرمايشي اختصاص دارد، خاطرنشان كرد: به طور ميانگين در 10 سال گذشته سالانه 5 درصد رشد مصرف داشته‌ايم و با توجه به اضافه شدن سالانه يك ميليون مشترك و صنايع جديد، مصرف برق افزايش مي‌یابد.
مديرعامل توانير افزود: براي پاسخگويي به اين ميزان رشد مصرف يكي از راه‌ها، ساخت و توسعه نيروگاه‌هاي توليد برق و ايجاد تاسيسات جديد بيشتر است كه براي اين كار بايد سالانه 3 تا 4 هزار مگاوات برق وارد شبكه كنيم و براي اين منظور سالانه 100 هزار ميليارد تومان سرمايه نياز است.
وي با بيان اين كه راه دوم مديريت مصرف برق است كه باعث مي‌شود با كمترين ميزان هزينه، از سرمايه گذاري بيشتر براي ايجاد تاسيسات جديد براي زمان محدودي كه تنها در فصل گرم رخ مي‌دهد، جلوگيري کرد، گفت: صنايع بزرگ امسال نه تنها توليدشان كم نشده است، بلكه مصرف برقشان نسبت به سال گذشته 10.06 افزایش یافته است.
متولي زاده با اشاره به اين كه مردم مي‌توانند با مديريت مصرف، از مشوق‌ها و پاداش‌هاي صنعت برق بهره‌مند شوند، يادآور شد: در بخش خانگي با وجود آنكه مردم بيشتر از گذشته در منازل حضور دارند، اما مصرف برق بخش خانگي تاكنون افزايشي نداشته است و منحني بار نشان دهنده آن است كه مصرف برق از صبح تا ظهر به تدريج افزايش مي‌يابد.
مديرعامل توانير اظهار داشت: با هماهنگي مشتركان و تفاهم‌نامه‌هايي كه از پيشتر با آنها منعقد شده است، بار مصرف برق قابل جابه‌جایی است؛ به اين معني كه مصرف برق را از ساعت‌هاي گرم (13 تا 17) به ساعت‌هاي پس از آن موكول مي‌كنند و در ازاي آن از مشوق‌هاي صنعت برق بهره‌مند مي‌شوند.
متولي زاده ادامه داد: در اوج بار، صنايع با كاهش مصرف مي‌توانند در مصرف برق صرفه‌جويي کرده و سوخت كمتري هم مصرف كنند، علاوه بر آن نیز از پاداش‌هاي صنعت برق بهره‌مند شوند.
وي گفت: در همين راستا سال با گذشته 120 هزار مشترك بزرگ تفاهم‌نامه امضا كرده بوديم، اما امسال 250 هزار مشترك بزرگ با ما همكاري دارند كه اين تفاهم‌نامه‌ها نسبت به سال قبل دو برابر شده است.
متولي زاده، همچنين در خصوص پيك روز گذشته نيز گفت: روز گذشته اوج مصرف به بيش از 58 هزار و 250 مگاوات رسيد كه نسبت به سال قبل در همين روز يك درصد افزايش داشتيم.
مديرعامل توانير با اشاره به همكاري مردم در سال گذشته خاطرنشان كرد: همكاري خوب مردم و برنامه‌ريزي وزارت نيرو همگي باعث شد كه تابستان بدون خاموشي را در سال گذشته سپري كنيم و امسال نيز تمام تلاش‌ها براي گذر بدون خاموشي از فصل گرماست.
متولي زاده، مديريت مصرف برق را يك مسئوليت اجتماعي دانست و افزود: يك كيلووات ساعت معادل مصرف برق 4 دستگاه تنفس مصنوعي است كه در يك شبانه روز كار مي‌كند و جان هموطنان را نجات مي‌دهد. اگر درجه يك كولرگازي كه روي 18 تنظيم شده، به 24 درجه تغيير دهيم، يك كيلووات ساعت در مصرف برق صرفه‌جويي مي‌شود.
وي تاكيد كرد: مي‌توان با روش‌هاي بسيار ساده بدون اين كه رفاه خانواده كاهش يابد، مصرف برق را مديريت كرد به‌طوري‌كه اگر در منازل از ساعت 13 تا 17، وسايل پرمصرف برقي را در ساعت‌هاي ابتدايي صبح يا ساعت‌هاي پاياني شب استفاده كنند، باعث كاهش مصرف برق خواهد شد.
متولي زاده خاطرنشان ساخت: استفاده از دور كند كولرهاي آبي و تنظيم كولرهاي گازي روي درجه 24 نيز از ديگر راهكارهايي است كه هر كدام مي‌تواند تا 20 درصد از مصرف برق را كاهش دهد.

برچسب های خبر