آماده همکاری برای تولید خودرو و تامین انرژی تجدیدپذیر هستیم

وزیر صنایع زیمباوه گفت: آماده همکاری با ایران در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، تولید خودرو، تولید تنباکو و به طور کلی توسعه همکاری های صنعتی و معدنی و ... هستیم.

به گزارش خبرخونه به نقل از خبرنگار مهر، هوی سی‌اینسزا وزیر صنایع و تجارت زیمباوه در دیدار با سید رضا فاطمی امین وزیر صمت کشورمان، با بیان اینکه از زمان استقلال زیمباوه روابط بسیار تاریخی دیرینه‌ای با ایران داشته‌ایم، اظهار کرد: دولت جدید زیمباوه از چهار سال پیش آغاز به کار کرده است لذا در دوره دوم جمهوریت قرار داریم و آماده‌ایم تا شرایط خود را تقویت کنیم. همچنین با توجه به تحریم‌هایی که علیه کشور ما وجود دارد می‌توانیم از تجربیات ایران استفاده کنیم.

وی گفت: رئیس‌جمهور زیمباوه اعلام کرده که باید در زمینه مسائل بین‌المللی دوباره روابط‌مان را برقرار کنیم و مخصوصاً در مورد ایران آماده اتحاد جدید و تقویت روابط تجاری هستیم.

سی‌اینسزا تصریح کرد: زیمباوه هیچگونه محدودیتی برای فعالیت در زمینه معادن، داروسازی و فناوری اطلاعات ندارد و با توجه به دستور اکید رئیس‌جمهور زیمباوه می‌توانیم در هر سطحی روابط با ایران داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه این روابط می‌تواند در زمینه کشاورزی نیز باشد، گفت: در زمینه فرآوری مواد غذایی زیمباوه بسیار فعال است و علاقه‌مند هستیم که تکنولوژی تبدیل گوجه‌فرنگی به رب گوجه‌فرنگی را به زیمباوه انتقال دهیم.

وزیر صنایع و تجارت زیمباوه افزود: در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر با توجه به برخورداری از انرژی خورشیدی نیز می‌توانیم با ایران همکاری مشترک اقتصادی داشته باشیم.

سی‌اینسزا افزود: ما در دولت‌های گذشته برنامه‌ای برای همکاری توسعه صنعتی میان دو کشور داشتیم که خوب پیش نرفت اما در دولت جدید قرار داریم و علاقه‌مند به توسعه همکاری‌های صنعتی میان دو کشور هستیم.

وی با اشاره به بازدید روز گذشته خود از یکی از شرکت‌های خودروسازی، اظهار کرد: در زمینه همکاری تولید خودرو نیز می‌توانیم روابط خوبی با ایران داشته باشیم. همچنین مذاکراتی بین شرکت ایرانی و زیمباوه برای تولید تنباکو انجام شده است.

سی‌اینسزا اظهار کرد: ما در زمینه همکاری‌های دو کشور هم‌افزایی داریم و در مورد تدوین نقشه راه نیز می‌توانیم همکاری لازم را داشته باشیم‌.

وی تصریح کرد: اعتراف می‌کنم در مورد صنایع ایران اطلاع کافی نداشتم و در سه روز گذشته که در ایران بودم در کنگره زنان تأثیرگذار شرکت کردم و اطلاعاتی را در حوزه‌های مختلف کسب کردم.

برچسب های خبر